niedziela, 12 maja 2013

Krynolina - o tworzywie słów kilka

Wraz z powrotem z Fashion Week w Łodzi zaczął się czas nadrabiania zaległości w pracowni, przyjmowania nowych zamówień i wykańczania starych. Blog chcąc nie chcąc zszedł na drugi plan i choć strasznie nad tym ubolewam to niestety doba ma tylko 24godziny. 
Posty będą teraz nieco rzadziej, ale za to postaram się by były wypełnione większa ilością merytorycznej treści. 
Dzisiaj będzie odrobinę o krynolinie. Co to takiego?

Po angielsku w wyszukiwarce znajdziecie hasło crin lub crinoline
Po polsku krynolina często kojarzona jest z czymś co daje się w sukniach balowych pod spód by były sztywne. Ale w świecie modystów jest to niebywałe tworzywo do komponowania magicznych kształtów na głowę. 
Krynolina zwana jest też  hors hair - choć w żadnym wypadku nie tworzy jej się z końskiego włosia. Być może w przeszłości tak było. 
Producenci krynoliny oferują wersje  lureksem, w formie tub, nakrapiane materiałowymi "puszkami" lub gładkie. Najczęściej gładka wersja dostępna jest w 3 szerokościach. Najczęściej używana w modniarstwie jest szerokość 16cm.
Z jednego brzegu krynoliny znajduje się sznureczek, tzw. pulling thread ( ja mówię na to ściągacz). 
Warto pamiętać, że krynolina się błyszczy, nie jest w ogóle matowa. Trzeba o tym pamiętać przy wykonywaniu zdjęć z lampą błyskową ( wygląda to czasem jakbyśmy robili zdjęcie przed szybą).

Tyle o samym materiale. Teraz trochę zdjęć dla rozróżnienia co jest czym. 

 typowa krynolina w rozmiarze 16cm, gładka


krynolina w formie tuby, od 16mm do 8mm, zwyczajna i z lureksem

 cienkie pasy krynoliny, doskonałe do małych prac
 typ krynoliny karbowanej dającej ciekawy efekt wizualny

inne style tego materiału np. dwu kolorowy lub z siateczką z lureksu

Jak widzicie mnogość rodzajów tego tworzywa jest ogromna. A co z niego stworzycie  to już tylko kwestia waszej zręczności i wyobraźni. 
Ja zaprezentuję kilka swoich prac by dać wam pojęcie jakie rzeczy można z niego wykonać.
Dodatkowo dla zainteresowanych moimi pracami dodam, że możemy w pracowni sprowadzić dowolny typ i ilość krynoliny gdyby ktoś chciała złożyć zamówienie na jakieś nietypowe nakrycie głowy:)
I na koniec zapowiedź. W następnym poście o tajnikach modniarstwa postaram się zamieścić krótki filmik  z krynoliną w roli głównej. Stay tuned:)


1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...