sobota, 8 listopada 2014

Jak nosić stroik na opasce, grzebieniu lub spince - poradnik noszenia fascynatorów CZ.1Typy fascynatorów – jak nosić stroik na opasce, grzebieniu lub spince

Odkąd nowoczesne fascynatory powróciły do łask, odtąd pojawia się całe mnóstwo znaków zapytania jak je nosić. Czy istnieje etykieta noszenia  takiej ozdoby, czy jest jakiś szczególny dress code? Jako projektantka pytana jestem o to bardzo często.
Czas więc raz na zawsze rozprawić się z wątpliwościami i odpowiedzieć na tzw. FAQ ( najczęściej zadawane pytania). Któż by przypuszczał, że jest aż tyle zasad…


Co to jest fascynator?

foto: www.fabulous-femme.com
 
Fascynator jest to mała ozdoba do włosów z reguły noszona po prawej stronie głowy. Zazwyczaj wykonany z koralików, piórek, sianmay i przymocowany do grzebienia, opaski lub spinki.

Czy fascynator jest jednocześnie kapeluszem?

Fascynator nie jest kapeluszem z prostej przyczyny – samoistnie nie utrzyma się na włosach jak kapelusz. Potrzebuje pewnego typu mocowania, na przykład spinki.Jak nosi się fascynator?

Zazwyczaj z przodu lub na boku głowy choć może to być dowolnie interpretowane. Wygląda najlepiej gdy nosi się go tuż nad linią brwi. Jeśli dodamy woal , może on opadać i kończyć się tuż pod okiem. Może też być noszony na czubku głowy pod warunkiem, że mamy bardzo wysoko upięte włosy i nosimy go jak diadem.
Uwaga na zakładanie dużego fascynatora równo na czubek głowy! Jeśli tak się stanie niestety wyglądać będziesz jak by z czubka głowy wykiełkowały pióra lub kwiaty. Zatem nigdy nie kładziemy ozdoby na czubek głowy, zawsze staramy się znaleźć jak najkorzystniejszy dla naszej twarzy kąt ułożenia.


3 podstawowe zasady zakładania takiej ozdoby

-          Utrzymaj proporcję między twoją głową, ciałem I rozmiarem fryzury. Na przykład jeśli masz dużą głowę, lub wystylizowaną, dużą fryzurę nie zakładaj maleńkiego toczka bo zdecydowanie lepiej będziesz wyglądać w dużej ozdobie.
-          Fryzura powinna być prosta by nie gryzła się z wyszukanym fascynatorem -  najlepsze są proste kucyki, gładko zaczesane włosy lub luźno puszczone, naturalnie wyglądające pofalowane włosy.
-          Trzymaj klasę! Czasem nie ma sensu próbować zawojować przyjęcia z wielkim piórem na głowie, wręcz przeciwnie ! Większe wrażenie zrobisz mega eleganckim, stonowanym toczkiem.  Na swój pierwszy stroik wybieraj coś małego i prostego.


Jak nosimy Fascynatory na grzebyku/ spince?

- Upnij włosy lub zbierz je lekko po przeciwnej stronie niż ta na której umocujesz ozdobę To zapewni lepsze trzymanie dla grzebienia
-  Wpinając grzebień , pchnij go w przeciwnym kierunku do ułożenia włosów by złapać lepszą przyczepność dla zębów grzebyka
- użyj lakieru dookoła miejsca gdzie wpinasz grzebyk/spinkę, będzie się jeszcze lepiej trzymać – nigdy nie lakieruj fascynatora!
- używaj wsuwek – umieszczone w strategicznych miejscach jeszcze lepiej utrzymają dodatek


Jak nosimy fascynator na opasce?

Zazwyczaj fascynatory na opaskach mają opaski na tyle dyskretne by nie trzeba się nimi było przejmować. Po prostu nasuń opaskę na włosy. Czasem odpowiednio kolorystycznie skomponowana opaska jest elementem dekoracyjnym więc polecam ją wyeksponować.
Zazwyczaj wystarczy zaczesać  włosy by ozdoba wyglądała dobrze. Możesz też założyć opaskę na rozpuszczone włosy a potem tak je zebrać do tyłu, że opaska zostanie nimi przykryta. Projektanci zazwyczaj tak projektują takie ozdoby by założenie fascynatora było intuicyjne.


Czy są zasady etykiety towarzyskiej określające noszenie fascynatora?

Tak, dotyczą one kapeluszy i fascynatorów. Najważniejsze, pamiętaj, że duży fascynator nie nadaje się do teatru, opery lub jakiegokolwiek wydarzenia gdzie są miejsca siedzące. Po prostu inni mogą mieć problem z zobaczeniem czegokolwiek spoza twego ogromnego pióropusza.
Inną niepisaną zasadą jest nie zakładanie zbyt dużej ozdoby jeśli jesteś wyższa niż swój partner.
Są też zasady noszeni ozdoby w zależności od okazji. Ale tym tematem zajmę się w kolejnym wpisie!

Mam nadzieję, że świat fikuśnych dodatków stał się o wiele prostszy i bardziej zrozumiały! Zachęcam do zabawy nakryciami głowy.  Być może dojdziecie do wniosku, że od tej pory bez fascynatora ani rusz!:)

Pozdrawiam fascynująco
Magda Zgórska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...